Áttekintő hasi uh vizsgálat
Minden hasi panasz esetén első vizsgálatként ajánlott. Görcsök (epe-vese-hasi), kisebb hasi fájdalmak, vizelési panaszok, kismedencei panaszok, véres vizelet vagy széklet, székelési szokások megváltozása, stb.
40 éves kor fölött, évente egyszer szűrővizsgálatként is ajánlott (bizonyos daganatok teljesen csendben , tünetmentesen nőhetnek, mint pl. vesedaganatok , béldaganatok, stb).
Emlő ultrahang
A vizsgálatot mindig az emlő áttapintásával kezdem, majd áttekintem mindkét emlő állományát. Javasolt az axilla (hónalj) vizsgálatával együtt végezni.
35 éves kor alatt panaszok esetén első vizsgálatként alkalmazandó. 35 fölött panaszok esetén, tapintható elváltozások vizsgálatára fontos eszköz, de legtöbbször a pontos diagnózis érdekében mammographia elvégzése is szükséges.(A két vizsgálat egymást kiegészíti).
Gyakran ultrahanggal követjük a mammographia során felfedezett jóindulatú elváltozásokat, mivel nincs káros hatása és fél évenként ismételhető (szemben a mammographiával, ami csak 2 évenként ajánlott).
Izületi ultrahang
Az izületek diagnosztikájában egyre jobban terjedő vizsgálat. A vizsgálható izületek: térd, váll, csípő, boka, könyök, csukló, kezek ás lábak kisizületei. Olyan képleteket is ábrázolni tudunk, amik a hagyományos rtg felvételen nem láthatók. Már igen kis mennyiségú folyadék is észlelhető. Az izületi tok, inak, szalagok, ízfelszínek szintén jól vizsgálhatók.
Bár ez az ultrahang-diagnosztika viszonylag újabb területe, tapasztalt vizsgáló kezében perspektívái igazán tágak.
Nyaki lágyrész, pajzsmirigy, nyálmirigy ultrahang
A vizsgálatok során a nyak adott szerveit vizsgálom. Azok méretét, szerkezetét, esetleges kóros elváltozásait. Végigtekintem a nyaki nyirokcsomó-láncokat is.
Hasfal- mellkasfal ultrahang
A hasfalon, mellkasfalon lehetnek időnként fájdalmas, vagy fájdalmatlan csomók, zsírcsomók, kinövések , ezek méretét és szerkezetét milyenségét lehet vizsgálni. Ez fontos lehet egyrészt a méret rögzítése –a későbbi kontroll és összehasonlítás miatt, másrészt szerkezet megítélése alapján eldönthető esetleges sebészi konzilium szükségessége.
Végtagi lágyrész ultrahang
Ezt a vizsgálatot leggyakrabban sérülések után végezzük. Látótérbe hozhatók izomszakadások, bevérzések, folyadékgyülemek stb, és azok kiterjedései.
Lehetnek a végtagokon is olyan csomók pl. lypomák, ganglionok, amik szintén jól vizsgálhatók.
Here és mellékhere ultrahang
A herék, mellékherék diagnosztikájában használt módszer. Ajánlott ilyen jellegű fájdalmak, vagy a herék növekedése esetén. Igen fontos a heredaganatok felismerésében, de gyulladások, folyadékgyülemek, viszértágulatok is jól vizsgálhatók.
Újszülöttek koponya és vese szűrővizsgálata
Ma már egyre kevesebb kórházban végzik ezt el (van ahol külön térítés ellenében). Szűrővizsgálat, mely során az egészséges újszülöttek koponyáját (kutacson keresztül) és veséjét vizsgáljuk. A koponyában főleg az agykamrák tágasságát nézzük, esetleges szülési trauma következményeit keressük. A veséknél az üregrendszer tágasságát, esetleges pangás jelenlétét, valamint mellékvese bevérzéseit keressük.
Csecsemők koponya vizsgálata(0-1 éves korig)
Hasonló az újszülöttekéhez. Traumák után is végezhető. Ahogy a babák nőnek, a vizsgálat a kutacs záródásával egyre kevésbé kivitelezhető (az egyre kisebb akusztikus ablak miatt).
|