Bízzunk a csodában vagy vegyünk kezünkbe a sorsunkat?
2008.10.27. 17:20
Az emlőrákról egy megtörtént eset kapcsán.
2008. okt.-ben a hazipatika.com oldalán megjelent cikkem a "Gyógyító toll" pályázaton közönségdíjas lett.
Bízzunk a csodában, vagy vegyük kezünkbe a sorsunkat?
Az emlőrák az egyik legrettegettebb női daganatos betegség, minden 10.-11. nőt érint.
A téma fontosságára való tekintettel szeretném megosztani Önökkel 43 éves nőbetegem esetét.
Az eset
Már épp befejeztem délutáni magánrendelésemet, kulcs a kezemben, zártam az ajtót, mikor egy sietve érkező hölgy állított meg. Kétségbeesettnek, és zaklatottnak látszott. Azt kérdezte, végzek-e emlő ultrahang vizsgálatot. Igenlő válaszom után megkért, szánjak rá egy kis időt. Visszamentünk a rendelőbe, és elmesélte, hogy 25 éves osztálytalálkozón volt, ahol kiderült, hogy egyik nagyon kedves osztálytársa már nincs köztük, emlőrákban halt meg. Nagyon megrázta a hír. Amikor hazament megvizsgálta emlőjét, és a jobb emlőjében érzett egy csomót. Felkereste a nőgyógyászát. Ő is áttapintotta az emlőt, de nem tapintott benne semmit. Sajnos- mondta a nőgyógyász, a mammográfiás készülék a kórházban elromlott, és várhatóan 2-3 hónapba is beletelhet, amíg megjavítják. Mivel ő nem észlelt kóros eltérést, talán elég lesz majd akkor egy mammográfiát csinálni… De a beteget nem hagyta nyugodni a gondolat… Ő érez valamit, és 3 hónap hosszú idő!
Végigtapintottam az emlőt, és én sem észleltem semmit. Megkértem, mutassa meg pontosan, hol is érzi. Újabb, még alaposabb, vizsgálat során, az emlőbimbó mögött, a legtömöttebb és legnehezebben vizsgálható helyen éreztem egy kis-cseresznyényi csomót. Az ultrahang fejet rátéve a jobb emlő felső külső negyedében az emlőbimbó mögött egy 10x9x12 mm átmérőjű echoszegény képlet látszott, melyben apró meszesedés is volt. Az elmosott, egyenetlen kontúrok miatt felmerült esetleges rosszindulatúság (malignitás) gyanúja. A hónaljban nem láttam kóros nyirokcsomót. Megjavasoltam a sürgős mammográfiás vizsgálatot, és sebészi konzíliumot. Lelkére kötöttem, ne várakozzon, minél hamarabb járjon a dolog végére.
A sebész megvizsgálta és megbeszélte a sürgős vizsgálatot az egyik közeli kórházban. A vizsgálatot végző radiológus főorvos azt mondta, hogy a kép nem teljesen egyértelmű. Inkább jóindulatú daganatnak tűnik (fibroadenoma), de nem biztos. Két dolgot lehet tenni: 3 hónap múlva végeznek egy kontrollt (ha rosszindulatú, vesztettek 3 hónapot, ha jóindulatú, megúszott egy kellemetlen vizsgálatot), vagy elvégeznek egy tűbiopsziát, ami kissé kellemetlen, de gyors, pontosabb diagnózist ad… Már megint ez a 3 hónap…A hölgy úgy döntött inkább szúrjanak! Néhány nap múlva jött az eredmény: emlőrák.
Innen kezdve felgyorsultak a dolgok. Az ultrahang vizsgálat után pontosan 2 héttel került sor a műtétre. Nem kellett az egész emlőt eltávolítani, csupán a kóros részt vágták ki (sectorectomia). A műtét során eltávolított anyag szövettani diagnózisa (carcinoma medullare) alátámasztotta a tűbiopsziát. Aztán onkológiai gondozó, és kemoterápia következett. Sugárkezelésre nem volt szükség.
Nemrég találkoztunk, az ultrahang szakrendelésen, fél éves kontroll kapcsán. Mosolygós volt, és jókedvű. Igaz, még parókát hordott, mert a kezelések során elveszítette a haját, de már nő alatta az új. Bár még csak fél év telt el, úgy érzi, legyőzte a rákot. Persze a választ erre majd az idő adja meg. Bízom benne, mert pályám során egyre több beteget látok, aki győzedelmeskedik a rettegett kór felett.
Emlőrákszűrés
Szinte minden betegségre igaz, hogy minél korábban fedezik fel annál nagyobb az esély a teljes gyógyulásra, kezelése annál egyszerűbb és hatásosabb lehet.
Az emlőrákok többsége menopauza után,45-65 év között alakul ki, de előfordulhat fiatalabb korban is. Egy darabig teljesen tünetmentesen fejlődik, nem tapintható. Amikor tapinthatóvá válik, az emlőikkel „jó ismeretségben” lévő, rendszeres önvizsgálatot végző nők már észlelhetik, és orvoshoz fordulhatnak. De a gyógyulás esélyei annál jobbak, minél korábban ismerjük fel, és kezdjük kezelni. A tapintható csomók egy része már előrehaladottabb stádiumban van, akár áttéteket is adhat közeli nyirokcsomókba, vagy távoli szervekbe. Ezeknél az eseteknél a gyors és szakszerű ellátás ellenére is kisebbek a túlélési esélyek. Éppen ezért, a legnagyobb kockázattal bíró korosztálynak 2 évenként, országosan, az ANTSZ által koordinált szűréseket szerveznek. A szűrővizsgálat térítésmentes és önkéntes. Célja, a még nem tapintható, korai stádiumban levő, kicsi daganatok felkutatása. A vizsgálatot- mammográfiát- jól képzett szakszemélyzet( röntgenasszisztensek) végzik, és radiológusok értékelik. Speciális filmre, kisebb sugárdózissal, úgynevezett lágy-sugár technikával készülnek a kétirányú felvételek mindkét emlőről. Ha a szűrés eredménye pozitív, vagyis kicsi, még nem tapintható csomót szűrtek ki, és szakszerű kezelés követi, minden esély megvan a teljes gyógyulásra.
40 éves kor alatt, az emlők szerkezete még általában tömöttebb, kevésbé alkalmas a mammographiás vizsgálatra. Itt kóros eltérés esetén ultrahang vizsgálat javasolt. Már 20 éves kor után ajánlott az emlők havi rendszeres önvizsgálata, és évente egyszer orvossal is ajánlott megvizsgáltatni.
Önvizsgálat
Senki sem ismerheti testünket jobban, mint önmagunk, ha figyelünk rezdülésire, változásaira. Az önvizsgálatot legjobb a menstruáció utáni napokban végezni. Nézzük meg tükörben emlőinket. Alakját, nagyságát, az emlőbimbót és az emlő bőrének állapotát. Figyeljünk minden asszimetriára. Nem jó jel, ha az emlő alakja torzul, zsugorodik, a bimbó, vagy a bőr behúzottá válik, narancsbőr jelenik meg, olyan seb alakul ki, mely nem akar gyógyulni, vagy az emlő véresen váladékozik. Különös odafigyelést igényelnek azok, akiknek családjában már fordult elő emlő, vagy más nőgyógyászati daganatos betegség.
Az emlő áttapintását végezhetjük ülve vagy állva. Szappanozzuk, vagy krémezzük be ujjainkat, és miután a vizsgált oldali kezet felemeltük, másik kezünk 3 középső ujjával, körkörös mozdulatokkal tapintsuk végig, a szöveteket a bordákhoz nyomva. A bimbóudvar mögötti területeket két kézzel vizsgáljuk. Fontos, hogy a végén a hónaljakat is áttapintsuk esetleges megnagyobbodott nyirokcsomókat keresve.
Sebesedést, főleg az emlők alatt izzadás is okozhat. Hintőpor kezdetben sokat segít, de ha gombás felülfertőződés van, bőrgyógyászhoz kell fordulni. Ha merevítős melltartó okozza, érdemes puhábbra, kellemesebb tapintatúra cserélni, lehet a méret sem megfelelő. Az emlő váladékozhat hormonhatásra is, ez lehet fehér, sárga, zöldes vagy színtelen egyaránt. Nőgyógyászt kell felkeresni, ha ilyen panaszunk van. Az emlőben is lehetnek göbös tapintatú mirigyek, melyek menstruáció előtt, vagy peteéréstől menstruációig duzzadnak meg elsősorban, majd a menstruáció múlásával a kellemetlen tünetek is megszűnnek. Azoknál a nőknél, akiknek a méhét eltávolították, de a petefészkek megmaradtak, a hormonális ciklus változásai az emlőkön is követhetők. Hónalji csomót érezhetünk szőrtelenítés után, vagy egy izzadságmirigy gyulladása miatt. Ezek rendszerint néhány napig tartanak. Okozhatja még a váll vagy felkar ízületi vagy más jellegű gyulladása, de az emlőben levő daganat is, ezért mindenképpen tisztázni kell az okát.
Végezetül pedig annyit: a rákbetegség nem a halál szinonimája. Csak akkor válik azzá, ha nem ismerjük fel időben. Az elsődleges megelőzés az egészséges életmód. A másodlagos megelőzést a szűrővizsgálatok jelentik. Tegyünk meg mindent, ami rajtunk múlik, hogy ne csak a véletlenek vezéreljék életünket, hanem tudatosan csökkentsük a későbbi súlyosabb betegségek esélyét.
Dr Győrffy Edit Márta
Tel: 06 30 215 8864
e-mail: piezo@t-online.hu
web: www.ultrahang.g-portal.hu
|